Artisan. Ekskluzywne meble drewniane o ponadczasowym uroku.

Artisan. Ekskluzywne meble drewniane o ponadczasowym uroku.

Dzisiaj chcemy przedstawić Wam jedną z najważniejszych, jak nie najważniejszą a na pewno naszą ulubioną markę - z góry przepraszamy pozostałych producentów :), oto Artisan bo o niej mowa, którego wyroby nas ZACHWYCAJĄ! W jednym z ostatnich wpisów  wspominaliśmy o rozmowie jaką przeprowadziliśmy  z naszym klientem, podczas której padło pytanie: „Piękne meble, ale co to za marka? Nie znam jej” (szczegóły TUTAJ). Obiecaliśmy również odpowiedzieć na pytanie czy firma z małego, pięknego państwa na krańcu Europy może mieć ogromny wpływ na design całego Starego Kontynentu? Na te pytania i wiele więcej znajdziecie odpowiedź poniżej, ZAPRASZAMY :)

Artisan swoje korzenie ma w małym rodzinnym warsztacie, który w latach 70 rozpoczął obróbkę drewna w Jugosławii, gdzie Fadil Ćostović, jeden z właścicieli Artisan, zaczął pracę z drewnem.W tym czasie we wsi Tešanja nie było elektryczności przemysłowej, więc ręcznie wykonywano stolarkę, boazerię, okładzinę podłogową i ścienną.

W czasie wojny mały warsztat zamknął swoją produkcję, aż do jej zakończenia. W czasach pokoju, dużo pracowali przy renowacji zburzonych domów, gdy na początku 2000 roku do Tešanja przybyła holenderska firma meblarska i przeniosła tam swoją produkcję. Firma Fadila Ćostovicia zaczęła z nimi współpracować, szybko zdobywając doświadczenie w tworzeniu mebli. W 2007 roku Fadil postanowił wrócić do rodzinnego biznesu i wraz ze swoimi partnerami założył Artisan. Ich plan brzmiał wówczas dla wielu szalenie; postanowili produkować designerskie meble w środku Bośni i Hercegowiny i sprzedawać je na rynkach zagranicznych. Najpierw zaczęli tworzyć meble na zamówienie, a dwa lata później stworzyli własną kolekcję

Kolejnym krokiem było zaprezentowanie swoich wyrobów na targach w Europie, gdzie też spotkali się z entuzjazmem handlowców i innych wystawców, ale największym problemem był kraj pochodzenia. Na początku niezwykle trudno było przekonać ludzi, że coś pochodzącego z Bośni jest naprawdę bardzo dobre i wyjątkowe. Ludzie byli generalnie podejrzliwi, więc Artisan przeszedł ciernistą drogę do sukcesu.

Aby wnieść firmę na wyższy poziom potrzebowali dużego nazwiska do swojego portfolio, więc skontaktowali się z jednym z najbardziej znanych projektantów na świecie, Karimem Rashidem. Gdy ten zobaczył ich meble, wykonał 20 projektów, a niektóre z nich są produkowane do dziś.

Do tej pory Artisan współpracował z około czterdziestoma projektantami z całego świata, a okrągłe linie, dzięki którym są dziś rozpoznawalni, pojawiły się po raz pierwszy w 2009 roku.

Następnie nawiązali współpracę z profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Sarajewie Salihem Teskeredžićem. Jego stół Latus jest do dziś jednym z najlepiej sprzedających się produktów.

Latus stół z litego drewna Artisan Design Spichlerz

Cechą szczególną produktów Artisan jest  rękodzieło.

Do produkcji mebli Artisan wykorzystuje drewno z orzecha europejskiego, dębu, wiązu, wiśni, klonu i jesionu, dostarczane z Bośni, Serbii i Chorwacji. Natomiast orzech amerykański, z którego są produkowane meble, sprowadzany jest z USA.

Gdy kawałek drewna wyjdzie z obróbki, wszystko jest robione ręcznie. Rzemieślnicy sklejają i łączą części, po czym rozpoczyna się końcowa obróbka, czyli szlifowanie które trwa kilka godzin, a następnie wszystko starannie polerują.

Artisan produkcja Design Spichlerz 2

Artisan produkcja Design Spichlerz 1

Artisan produkcja Design Spichlerz 3

Meble wykonane są z surowców odnawialnych, a ostatnim etapem procesu produkcyjnego jest zastosowanie naturalnych olejów lub lakieru. Proces ten podkreśla luksusowe i organiczne piękno drewna – uwydatniając naturalną różnorodność kolorów, pozwalając meblom w istocie „oddychać”, zapewniając im długą żywotność.  

Artisan produkcja mebli Design Spichlerz

Idąc z duchem czasów i wraz z pojawieniem się nowoczesnych inteligentnych maszyn CNC, proces produkcji został wielokrotnie przyspieszony i uzyskano możliwość produkcji większych ilości za niższą cenę. Ten rodzaj mebli stał się luksusem za przystępną cenę.

Artisan jest jedną z niewielu firm w Europie, która kontroluje cały proces produkcyjny. 

Jakość zawsze jest na pierwszym miejscu.

Sprzedaż  nie jest już dla nich problemem, ale produkcja. Jakość nie może ucierpieć -  trzymając się tej zasady za wszelką cenę, czasem pojawiają się opóźnienia w realizacji zlecenia.

„Niewiele fabryk na świecie może zaoferować ten poziom jakości, a wiele z nich zrezygnowało z pracy z litym drewnem. Cały czas się rozwijamy i wszystko, co nasza firma zarobi, inwestujemy w nowe hale, drewno i maszyny. Naszą pasją jest budowanie marki, bycie rozpoznawalnym, a to powstrzymuje nas przed zachłyśnięciem się dotychczasowym sukcesem” – Mirza Ćostović, dyrektor ds. rozwoju Artisan.

Meble Artisan  znajdują się w kilkunastu restauracjach wyróżnionych gwiazdkami Michelin, jak Ox & Klee w Kolonii, czy Marsan z dwoma gwiazdkami Michelin w Paryżu.

Restauracja Ox & Klee w Kolonii, stół Lakri, krzesło Neva Softlampa Shift marki Artisan.

Restauracja Ox&Klee meble Artisan Design Spichlerz

Restauracja Marsan Helene Darroze w Paryżu, krzesło Mela oraz krzesło Fin marki Artisan.

Restauracja Marsan krzeslo Mela Artisan Design Spichlerz

Restauracja Marsan krzeslo Fin Artisan Design Spichlerz

Innym ciekawym projektem w którym brał udział Artisan jest American Copper Buildings w Nowym Jorku, gdzie znajduje się podniebny most łączący oba budynki. W łączniku jest bar z fotelami Neva z których można podziwiać Empire State Building.

Neva fotel American-Copper-Buildings Artisan Design Spichlerz 2

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych klientów Artisan jest hollywoodzki aktor Christian Bale którego zainteresował stół Latus.

Latus stół drewniany Artisan Design Spichlerz

Kevin Spacey również nie oparł się urokowi mebli Artisan, stają się właścicielem niektórych z nich.   

Część scenografii do amerykańskiego filmu „Angel has Fallen”z 2019 roku Gerardem Butlerem i Morganem Freemanem w rolach głównych, została wyposażona w meble Artisan.

Teraz również w Twoim domu mogą zagościć meble Artisan, w najlepszych cenach w Polsce dzięki Design Spichlerz :)

Artisan oferuje krzesła, stoły, komody, biurka, łóżka, lampy, a ich najbardziej udane produkty wywodzą się z kolekcji Neva, za które otrzymali światowe nagrody za wzornictwo, takie jak Red Dot Design Award i Interior Innovation Award. 

Tapicerowane krzesło Neva Soft marki Artisan.

Neva krzesło i Latus stół drewniany Artisan Design Spichlerz 1

Fotel Neva z niskim oparciem Artisan.

Neva fotel z niskim oparciem Artisan Design Spichlerz 2

Fotel Neva z wysokim oparciem Artisan.

Neva fotel Hight Artisan Design Spichlerz 1

Jednym  z naszych ulubionych projektów jest krzesło bujane Tesa. Fotel na płozach jest częstym widokiem (był?), ale krzesło to już niespotykany element wyposażenia wnętrz.

Tesa krzesło bujane Artisan Design Spichlerz

W czasach pracy zdalnej nieodłącznym elementem jest komfortowe biurko, piękny Picard Artisan na pewno zadowoli wszystkich entuzjastów designu. Biurko w kompozycji z Neva Light.

Picard biurko drewniane Artisan Design Spichlerz

Mela to przytulne krzesło dzięki któremu, w zabieganym świecie będziemy chcieli chwilę dłużej niż zwykle posiedzieć przy stole i porozmawiać z najbliższymi.

Mela krzesło drewniane Artisan Design Spichlerz

Komoda WU słynnego studia projektowego Pang z Bergamo, jest jednym z najdroższych mebli w katalogu Artisan, ponieważ przez zaokrąglenia, jej wykonanie jest najbardziej skomplikowane. 

Wu drewniana komoda Artisan Design Spichlerz 1

Jak wspomnieliśmy na początku, jesteśmy zachwyceni wyrobami marki Artisan, dlatego też w Design Spichlerz można kupić od ręki meble z kolekcji Neva, oraz piękny stół Flow. Zapraszamy do Krakowa al. Focha 1 aby zobaczyć produkty Artisan na żywo!

Stół Flow wykonany z litego orzecha europejskiego marki Artisan w Design Spichlerz.

Flow stół drewniany marki Artisan Design Spichlerz

Krzesło Neva Soft wykonane z dębu marki Artisan w Design Spichlerz.

neva-soft-20-krzeslo-drewniane-debowe-artisan Design Spichlerz

Fotel Neva z niskim oparciem wykonane z wiązu marki Artisan w Design Spichlerz.

Neva loung piekny-drewniany-fotel-artisan Design Spichlerz

Artisan za parę lat postrzega siebie jako jednego z najważniejszych producentów mebli z litego drewna na świecie.

"Love Wood" to motto marki Artisan i ta miłość do drewna emanuje w perfekcyjnie zaprojektowanych i wykonanych meblach.

Love Wood to nie tylko pusty slogan, ponieważ drewno to ich pasja. Artisan używa tylko najlepszego odnawialnego drewna, naturalnych olejów i wosków, aby produkcja pozostawiała jak najmniejszy wpływ na nasze środowisko. Poprzez swoje projekty Artisan przekształca drewno w piękne, trwałe meble.

Zaczynali z około piętnastoma osobami, a dziś mają ponad 250 osób w zakładach produkcyjnych.

Design Spichlerz jest oficjalnym dystrybutorem marki Artisan, zapraszamy do zapoznania się z piękną kolekcją marki.