Fritz Hansen to międzynarodowa marka projektowa, której ponadczasowa kolekcja łączy światowej sławy klasyczne i współczesne meble

Fritz Hansen to międzynarodowa marka projektowa, której ponadczasowa kolekcja łączy światowej sławy klasyczne i współczesne meble

Fritz Hansen jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie producentów kultowych mebli do przestrzeni publicznych i prywatnych. Historia firmy charakteryzuje się starannym kunsztem, niepowtarzalnym designem i poczuciem dyskretnej elegancji. 

W jednym z ostatnich wpisów  wspominaliśmy o firmie, która działa nieprzerwanie od 1872 roku (szczegóły TUTAJ). Mowa właśnie o Fritz Hansen!

Początki Fritz Hansen datuje się na rok 1872, kiedy przedsiębiorczy cieśla Fritz Hansen uzyskuje licencję handlową w Kopenhadze.  Przełomowy okazuje się rok 1885 wtedy  to stolarz z Nakskov otwiera firmę produkującą meble nazwaną własnym imieniem.

Fritz Hansen twórca słynnej marki Fritz Hansen

Fritz Hansen 

Zaledwie dwa lata później jego warsztat w Christianshavn kwitnie. Stąd Fritz i jego syn Christian tworzą wysokiej jakości meble, które będą znakiem firmowym Fritza Hansena w przyszłości. Pierwsze pięćdziesiąt lat działalności firmy określa długa lista prestiżowych kontraktów, które obejmują produkcję mebli dla duńskiego parlamentu i Sądu Najwyższego w Pałacu Christiansburg, Bibliotece Uniwersyteckiej, Ratuszu w Kopenhadze i innych znaczących instytucjach.

Na przełomie wieków, myślący przyszłościowo syn Fritza, Christian, zaczyna eksperymentować z technikami zaginania drewna. W ciągu dekady technika została udoskonalona, ​​a Fritz Hansen stał się światowym liderem w produkcji mebli z drewna formowanego i laminowanego. 

Fritz Hansen Design Spichlerz produkcja 2

Odwołując się do funkcjonalizmu, skandynawski design staje się samowystarczalny dzięki lżejszemu, bardziej praktycznemu podejściu, które podkreśla czyste linie i funkcjonalność. Fritz Hansen wprowadza na rynek pierwsze duńskie meble stalowe, a także kultowe krzesło Church autorstwa Kaare Klint, które pozostaje w kolekcji Fritza Hansena do 2004 roku.

Krzesło Church marki Fritz Hansen

Church krzesło Fritz Hansen Design Spichlerz

W 1944 roku duńska legenda designu Hans J. Wegner tworzy swoją pierwszą ikonę dla Fritz Hansen, kultowe krzesło China.

China krzesło Fritz Hansen Design Spichlerz

Następnym krokiem było pojawienie się Arne Jacobsena na scenie Fritza Hansena. Pomimo współpracy trwającej prawie dwie dekady, przełomem Jacobsena jest wprowadzenie krzesła Ant (Mrówka) – poprzednika jego fenomenalnie udanego krzesła Series 7.

Ant 3 (Mrówka) kultowe krzesło Fritz Hansen

Ant 3 krzesło Mrówka Fritz hansen Design Spichlerz

Ponadczasowy klasyk krzesło Series 7 Fritz Hansen

Series 7 tapicerowane kultowe krzesło Fritz Hansen Design Spichlerz

Jacobsen czerpał inspirację do projektu z formowanego ciśnieniowo krzesła AX firmy Hvidt & Mølgaard, a wprowadzenie techniki forniru drewnianego wyznacza nowy kamień milowy w historii marki.

Jacobsen tworzy następnie kultowe fotele Egg Lounge i Swan Lounge dla SAS Royal Hotel w Kopenhadze.

Egg Lounge legendarny skandynawski fotel Fritz Hansen

Egg Lounge legendarny skandynawski fotel Fritz Hansen

Swan Lounge fotel, to ikona duńskiego designu od Fritz Hansen

Swan Lounge fotel ikona duńskiego designu Fritz Hansen 1

Z tego okresu pochodzi również eleganckie i komfortowe krzesło Drop (mówi się, że jest ulubionym krzesłem Jacobsena), które było częścią legendarnego projektu Radisson Blu Royal Hotel w Kopenhadze.

Drop Chair marki Fritz Hansen to krzesło z charakterem, świeżym wzornictwem i dużą tradycją.

Drop krzeslo Fritz Hansen Design Spichlerz

W 1963 roku zakłady produkcyjne Fritza Hansena w Allerød, na północ od Kopenhagi, zostają powiększone o trzy hale fabryczne. W 1965 r. administracja przenosi się z Christianshavn do nowo wyremontowanych budynków w Allerød, w których mieści się również salon wystawowy.

Fritz Hansen Design Spichlerz produkcja 1

W tym okresie współpraca Bruno Mathssona i Pieta Heina, owocuje „demokratycznym” stołem (zapewnia wszystkim siedzącym przy stole równą pozycję) Superellipse

Stół Superellipse osiągnęł jeden z największych sukcesów Fritz Hansena

Superellipse stół Fritz Hansen Design Spichlerz

W 1979 roku Fritz Hansen ogłasza, że ​​107-letnia firma nie pozostanie już w rękach rodziny i sprzedaje 75% swoich udziałów spółce Skandinavisk Holding.

W tym samym czasie Verner Panton, ikona duńskiego designu, przewodzi ruchowi awangardy, prowokując i inspirując w służbie Fritza Hansena. Jego wybitna rola owocuje pochlebnymi recenzjami ze strony prasy. W tym okresie Fritz Hansen ponownie kieruje zainteresowanie na Arne Jacobsena i innych klasycznych projektów, a wysiłek zwraca się kilka lat później.

Dzięki znaczącym inwestycjom i kompleksowym reformom Skandinavisk Holding udaje się wzmocnić i zabezpieczyć Fritza Hansena na przyszłość. Podczas targów meblowych w 1983 roku w kopenhaskim centrum targowo-kongresowym Bella Center, wystawa składająca się wyłącznie z nowych projektów Fritza Hansena, gruntuje pozycję marki jako wiodącego duńskiego producenta mebli. Fritz Hansen nabywa prawa do kolekcji mebli Kjærholm, zaprojektowanej przez Poula Kjærholma w latach 1951-1980. Przejęcie kolekcji Kevi i Muncha Møblera skutkuje wzrostem sprzedaży i ponownym zainteresowaniem Fritzem Hansenem.

Ekspansja to słowo kluczowe w latach dziewięćdziesiątych. Fritz Hansen skupia się tutaj przede wszystkim na pięciu obszarach: jadalni, sali konferencyjnej, poczekalni, przestrzeni biurowej i domu. W 1998 r. Jacob Holm zostaje dyrektorem generalnym, odpowiedzialnym za przekształcenie Fritza Hansena z firmy produkcyjnej w globalną markę, skupiającą się na kliencie końcowym. W 1999 r. otwarta zostaje nowa, przełomowa fabryka w Vassingerød, która radykalnie zwiększa wydajność produkcyjną. Salon wystawowy i muzeum prezentujące długą i bogatą spuściznę marki otwarte zostają dla zwiedzających.

Wprowadzenie Republic of Fritz Hansen w 2000 roku oznacza strategiczną zmianę dla marki, podkreślając znaczenie mebli jako wyrazu indywidualności w profesjonalnych i prywatnych przestrzeniach.


W pierwszej dekadzie XXI wieku pojawiają się również nowi projektanci, którzy chcą zinterpretować filozofię projektowania Fritza Hansena przez pryzmat współczesności. Seria Ice, Little Friend i NAP autorstwa Kaspera Salto wprowadzają do kolekcji nowe materiały i wielofunkcyjne wzory, a Piero Lissoni i Cecilie Manz tworzą zachęcające projekty, które przyciągają nowych klientów. 

NAP Hoker Arms eleganckie skandynawskie krzesło barowe od Fritz Hansen

NAP Hoker eleganckie skandynawskie krzesło barowe Fritz Hansen Design Spichlerz

Jednocześnie Fritz Hansen koncentruje się na zapewnieniu, że klasyczne projekty pozostaną aktualne, przywracając istniejące elementy, takie jak krzesło Oxford Arne Jacobsena, do nowoczesnej wrażliwości.

Krzesło Oxford marki Fritz Hansen wyróżnia się eleganckim tyłem i ergonomiczną formą

Oxford Chair minimalistyczne krzesło skandynawskie Fritz Hansen Design Spichlerz

Dziś meble Fritz Hansen są nabywane na całym świecie, od standardowych po bardzo zamożnych klientów, którzy celebrują zdolność firmy do zachwycania designem. 

Produkty Fritza Hansena można zobaczyć na całym świecie w rezydencjach i znanych korporacjach, luksusowych hotelach i centrach sztuki, w tym słynnym hotelu SAS Royal w Kopenhadze i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

Dzięki udanej współpracy z Hansem J. Wegnerem (The China Chair 1944) i Børge Mogensenem (The Spokeback Sofa 1945), Fritz Hansen zbudował kolekcję pięknych, prostych, ponadczasowych mebli. Krzesło China Wegnera stało się znane jako „rzeźbiarskie świętowanie drewna i najlepsze rzemiosło meblarskie”.

Ale to dzięki partnerstwu z duńskim architektem Arne Jacobsenem, rozpoczętym w 1934 roku i szybko rozwijającym się w latach pięćdziesiątych, Fritz Hansen został na stałe wpisany do księgi wielkich legend designu.

Arne Jacobsen Fritz Hansen Design Spichlerz

Arne Jacobsen

Współcześnie wraz ze światowej klasy projektantem Jaime Hayon, Fritz Hansen nadal podnosi i poszerza swoje portfolio.

 JAIME HAYON projektant Fritz Hansen Design Spichlerz

Jaime Hayon

Hayon stworzył nowe, wykwintne projekty idealnie pasujące do skandynawskiej estetyki Fritza Hansena z kolekcję RO, sofą Favn, stołem Analog i fotelem Fred na czele.

Komfortowy i wygodny fotel wypoczynkowy Ro Lounge marki Fritz Hansen, trafnie został nazwany od duńskiego słowa oznaczającego „spokój”

Ro Lounge skandynawski fotel pełen relaksu Fritz Hansen Design Spichlerz

Piękna i funkcjonalna sofa Ro zaprojektowana przez Jaimiego Hayona dla Fritz Hansen

Ro Sofa skandynawska komfortowa sofa Fritz Hansen Design Spichlerz

Wywodząca się z duńskiego terminu „uścisk”, sofa Favn to efekt współpracy projektanta Jaime Hayona i Fritz Hansena.

Favn 3 komfortowa skandynawska sofa Fritz Hansen

Stół Analog to nie kwadrat, nie koło, nie owal. Zamiast tego projektant Jaime Hayon łączy najlepsze ze wszystkich trzech klasycznych kształtów, aby stworzyć całkowicie nową i organiczną formę. Rezultatem jest piękna, drewniana platforma do dzielenia się posiłkami i rozmowami od Fritz Hansen

Analog skandynawski stół Fritz Hansen Design Spichlerz

Fotel Fred Lounge ma otwartą, nisko zawieszoną sylwetkę uosabiając współczesny charakter pomimo swoich klasycznych korzeni. To również efekt współpracy Fritz Hansen i Jaime Hayona.

Fred Lounge elegancki skandynawski fotel Fritz Hansen

Każdy nowy projekt wnosi do pomieszczenia poczucie przytulności, zachęca do otwartości i interakcji z otoczeniem, oraz pozwala na spokojną refleksję. 

Fritz Hansen kontynuuje tworzenie inspirującej historii o indywidualności, pięknie i wygodzie. Od ponad półtora wieku jest jednym z najlepszych producentów mebli w duńskim designie.

Design Spichlerz jest oficjalnym dystrybutorem marki Fritz Hansen, zapraszamy do zapoznania się z piękną kolekcją marki.