Wegner J16 Rocking Chair ponadczasowy fotel bujany Fredericia

Zapytaj o produkt

Hans J. Wegner

produkt wykonany na zamówienie

Fotel bujany J16 projektowany przez mistrza duńskiego designu Hansa J. Wegnera w 1944r.

J16 był inspirowany tradycyjnymi meblami Windsor i Shaker i połączony z typowymi formami Wegnera.

 

Fredericia to rodzinna firma projektowa założona w 1911 roku, zrodzona z dumy z duńskich tradycji rzemieślniczych, perfekcji i piękna. Ich pasją jest tworzenie nowoczesnych oryginałów zakorzenionych w duńskim dziedzictwie i odpowiednich dla globalnej publiczności.

Więcej szczegółów

12 620 zł

Hans J. Wegner wcześnie wykazał zainteresowanie fotelem bujanym jako przedmiotem projektu, a J16 był jednym z jego pierwszych krzeseł, jakie kiedykolwiek wprowadzono do produkcji. Pierwsza wersja została zaprojektowana w 1944 roku. 

Fotel bujany J16 to jeden z wielu mebli, które wyróżniają się w kolekcji Wegnera jako prawdziwy klasyk. Fotel bujany jako mebel wzbudził zainteresowanie Wegnera na początku jego kariery, co było jednym z powodów, dla których J16 był jednym z pierwszych krzeseł Wegnera, które weszły do ​​produkcji. Pochodzący z 1944 roku, kiedy po raz pierwszy został wyprodukowany, kultowy mebel świętuje 75-lecie istnienia na rynku, co oznacza wprowadzenie krzesła na rynek Fredericia Furniture. Wcześniej fotel bujany został poddany modyfikacjom produkcyjnym, aby maksymalnie uprościć metodę produkcji bez uszczerbku dla ekskluzywnej jakości. I właśnie tę jakość zapewnia Fredericia Furniture, dzięki znakomitej stolarce, która obejmuje oryginalność mebli.

Jedną z rzeczy, która sprawia, że ​​J16 jest nadal bardzo poszukiwana, to wyjątkowe wyczucie proporcji i jakości. Oparcie krzesła znajduje się na środku mebla, z poziomymi liniami ustawionymi tak, aby wspierać oparcie i zapewniać komfort oraz estetykę wizualną. Cała rama fotela wykonana jest z litego drewna w wielu pięknych lakierach i zabiegach, tworząc pełny i płynny wygląd. Siedzisko jest wykonane z plecionej papierowej wikliny, charakterystycznej dla epoki wielu wielkich duńskich architektów mebli. Splot tworzy piękny wzór, który daje i dopasowuje się do osoby, gdy mebel patynuje. Nie oszczędzono także komfortu, którego pochylone proporcje, wysokie oparcie i podłokietniki zapewniają optymalny komfort siedzenia.

J16 Wegnera okazał się strzałem w dziesiątkę i do dnia dzisiejszego cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Cena dotyczy fotela bez zagłówka i podnóżka.

szerokość63 cm
głębokość93 cm
wysokość107 cm
wysokość siedziska42 cm
siedziskoplecionka papierowa
stelażbuk lub dąb
markaFredericia
designBørge Mogensen

J16 modele 2D / 3D

Modele 2D / 3D fotela bujanego J16 duńskiej marki Fredericia.

Pobierz (854.18k)

Hans J. Wegner

Hans J. WegnerHans Jørgen Wegner był znanym duńskim projektantem mebli, którzy przyczynił się do spopularyzowania na świecie duńskiego wzornictwa w połowie XX wieku. Jego projekty wyrastają ze szkoły modernistycznej, widoczny jest w nich nacisk na funkcjonalizm.

Przez jakiś czas Wegner pracował dla znanego duńskiego projektanta Arne Jacobsena. Odpowiadał on za projekty mebli do zaprojektowanego przez Jacobsena ratusza w Århus. Po kilku latach pracy dla Jacobsena Wegner założył własną firmę. Razem z innym architektem - Børge Mogensenem - zaprojektował meble dla FDB (duńska sieć sklepów spożywczych), a zainspirował ich do tego Erik Kold, który założył organizację duńskich producentów mebli popularyzującą duńskie wzornictwo za granicą.

Wegner otrzymał wiele prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa, począwszy od nagrody Lunning w 1951 r. i Grand Prix na Triennale w Mediolanie w tym samym roku, przez medal księcia Eugena w Szwecji a skończywszy na medalu Eckersberga w Danii. W 1959 r. został mianowany honorowym królewskim projektantem przemysłowym przez londyńskie Royal Society of Arts. Jego meble znajdują się w wielu międzynarodowych kolekcjach, między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku oraz Die Neue Samlung w Monachium.

Zaprojektowane przez Wegnera fotele produkowane były głównie przez firmy PP Møbler i Carl Hansen & Søn, i były to zwykle fotele wolnostojące. Inspiracją dla „Fotela Pawia" z 1947 r., który miał zbudowane z listewek oparcie wystające tak, aby przypominać pióra ptaka, był tradycyjny fotel Windsor. Składane fotele z 1949 r. miały być zawieszone na ścianie, a w zaprojektowanym w tym samym roku „Fotelu Skorupce“ eksperymentował on z siedzeniem, które było zbudowane z drewna wyginającego się w trzy strony. Zaprojektowany w 1953 r. wielofunkcyjny „Fotel Stojak" miał elementy pozwalające na zawieszenie lub położenie wszystkich części męskiego garnituru. Oparcie na plecy zostało wyrzeźbione w formie wieszaka, spodnie można było zawiesić na drążku znajdującym się przy krawędzi siedzenia, a całą resztę położyć w schowku pod nim. W 1960 r. Wegner zaprezentował wiele wersji „Fotela Wołu“, które miały rogi lub były ich pozbawione, i była to ta mniej poważna strona jego działalności. Kiedyś powiedział: „Musimy pamiętać, aby wszystko nie stało się tak potwornie poważne. Musimy się bawić, ale musimy się bawić na serio". W kolejnych latach wciąż projektował fotele, ale pracował także nad oświetleniem, czego przykładem jest stworzona w 1976 r. z córką Marianne „Lampa Słup“. Wegner powiedział, że „Fotel nie istnieje. Zaprojektowanie dobrego fotela to zadanie, z którym nikt się jeszcze do końca nie uporał".

Brak komentarzy do tego produktu.

Napisz opinię

Napisz opinię

30 Inne produkty w tek kategorii