Wegner J16 Rocking Chair ponadczasowy fotel bujany Fredericia

Hans J. Wegner

produkt wykonany na zamówienie

Fotel bujany J16 projektowany przez mistrza duńskiego designu Hansa J. Wegnera w 1944r.

J16 był inspirowany tradycyjnymi meblami Windsor i Shaker i połączony z typowymi formami Wegnera.

 

Fredericia to rodzinna firma projektowa założona w 1911 roku, zrodzona z dumy z duńskich tradycji rzemieślniczych, perfekcji i piękna. Ich pasją jest tworzenie nowoczesnych oryginałów zakorzenionych w duńskim dziedzictwie i odpowiednich dla globalnej publiczności.

Więcej szczegółów

12 620 zł

Hans J. Wegner wcześnie wykazał zainteresowanie fotelem bujanym jako przedmiotem projektu, a J16 był jednym z jego pierwszych krzeseł, jakie kiedykolwiek wprowadzono do produkcji. Pierwsza wersja została zaprojektowana w 1944 roku. 

Fotel bujany J16 to jeden z wielu mebli, które wyróżniają się w kolekcji Wegnera jako prawdziwy klasyk. Fotel bujany jako mebel wzbudził zainteresowanie Wegnera na początku jego kariery, co było jednym z powodów, dla których J16 był jednym z pierwszych krzeseł Wegnera, które weszły do ​​produkcji. Pochodzący z 1944 roku, kiedy po raz pierwszy został wyprodukowany, kultowy mebel świętuje 75-lecie istnienia na rynku, co oznacza wprowadzenie krzesła na rynek Fredericia Furniture. Wcześniej fotel bujany został poddany modyfikacjom produkcyjnym, aby maksymalnie uprościć metodę produkcji bez uszczerbku dla ekskluzywnej jakości. I właśnie tę jakość zapewnia Fredericia Furniture, dzięki znakomitej stolarce, która obejmuje oryginalność mebli.

Jedną z rzeczy, która sprawia, że ​​J16 jest nadal bardzo poszukiwana, to wyjątkowe wyczucie proporcji i jakości. Oparcie krzesła znajduje się na środku mebla, z poziomymi liniami ustawionymi tak, aby wspierać oparcie i zapewniać komfort oraz estetykę wizualną. Cała rama fotela wykonana jest z litego drewna w wielu pięknych lakierach i zabiegach, tworząc pełny i płynny wygląd. Siedzisko jest wykonane z plecionej papierowej wikliny, charakterystycznej dla epoki wielu wielkich duńskich architektów mebli. Splot tworzy piękny wzór, który daje i dopasowuje się do osoby, gdy mebel patynuje. Nie oszczędzono także komfortu, którego pochylone proporcje, wysokie oparcie i podłokietniki zapewniają optymalny komfort siedzenia.

J16 Wegnera okazał się strzałem w dziesiątkę i do dnia dzisiejszego cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Cena dotyczy fotela bez zagłówka i podnóżka.

szerokość 63 cm
głębokość 93 cm
wysokość 107 cm
wysokość siedziska 42 cm
siedzisko plecionka papierowa
stelaż buk lub dąb
marka Fredericia
design Børge Mogensen

J16 modele 2D / 3D

Modele 2D / 3D fotela bujanego J16 duńskiej marki Fredericia.

Pobierz (854.18k)

Hans J. Wegner

Hans J. WegnerHans Jørgen Wegner był znanym duńskim projektantem mebli, którzy przyczynił się do spopularyzowania na świecie duńskiego wzornictwa w połowie XX wieku. Jego projekty wyrastają ze szkoły modernistycznej, widoczny jest w nich nacisk na funkcjonalizm.

Przez jakiś czas Wegner pracował dla znanego duńskiego projektanta Arne Jacobsena. Odpowiadał on za projekty mebli do zaprojektowanego przez Jacobsena ratusza w Århus. Po kilku latach pracy dla Jacobsena Wegner założył własną firmę. Razem z innym architektem - Børge Mogensenem - zaprojektował meble dla FDB (duńska sieć sklepów spożywczych), a zainspirował ich do tego Erik Kold, który założył organizację duńskich producentów mebli popularyzującą duńskie wzornictwo za granicą.

Wegner otrzymał wiele prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa, począwszy od nagrody Lunning w 1951 r. i Grand Prix na Triennale w Mediolanie w tym samym roku, przez medal księcia Eugena w Szwecji a skończywszy na medalu Eckersberga w Danii. W 1959 r. został mianowany honorowym królewskim projektantem przemysłowym przez londyńskie Royal Society of Arts. Jego meble znajdują się w wielu międzynarodowych kolekcjach, między innymi w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku oraz Die Neue Samlung w Monachium.

Zaprojektowane przez Wegnera fotele produkowane były głównie przez firmy PP Møbler i Carl Hansen & Søn, i były to zwykle fotele wolnostojące. Inspiracją dla „Fotela Pawia" z 1947 r., który miał zbudowane z listewek oparcie wystające tak, aby przypominać pióra ptaka, był tradycyjny fotel Windsor. Składane fotele z 1949 r. miały być zawieszone na ścianie, a w zaprojektowanym w tym samym roku „Fotelu Skorupce“ eksperymentował on z siedzeniem, które było zbudowane z drewna wyginającego się w trzy strony. Zaprojektowany w 1953 r. wielofunkcyjny „Fotel Stojak" miał elementy pozwalające na zawieszenie lub położenie wszystkich części męskiego garnituru. Oparcie na plecy zostało wyrzeźbione w formie wieszaka, spodnie można było zawiesić na drążku znajdującym się przy krawędzi siedzenia, a całą resztę położyć w schowku pod nim. W 1960 r. Wegner zaprezentował wiele wersji „Fotela Wołu“, które miały rogi lub były ich pozbawione, i była to ta mniej poważna strona jego działalności. Kiedyś powiedział: „Musimy pamiętać, aby wszystko nie stało się tak potwornie poważne. Musimy się bawić, ale musimy się bawić na serio". W kolejnych latach wciąż projektował fotele, ale pracował także nad oświetleniem, czego przykładem jest stworzona w 1976 r. z córką Marianne „Lampa Słup“. Wegner powiedział, że „Fotel nie istnieje. Zaprojektowanie dobrego fotela to zadanie, z którym nikt się jeszcze do końca nie uporał".

Napisz opinię

Wegner J16 Rocking Chair ponadczasowy fotel bujany Fredericia

Wegner J16 Rocking Chair ponadczasowy fotel bujany Fredericia
Fotel bujany J16 projektowany przez mistrza duńskiego designu Hansa J. Wegnera w 1944r. J16 był inspirowany tradycyjnymi meblami Windsor i Shaker i połączony z typowymi formami Wegnera.   Fredericia to rodzinna firma projektowa założona w 1911...
    Jesteś robotem?

    30 Inne produkty w tek kategorii