Hunting Chair synonim duńskiego wzornictwa kultowy ekskluzywny fotel Fredericia

Børge Mogensen

produkt wykonany na zamówienie

Zaprojektowany po raz pierwszy w 1950 roku przez Børge Mogensena, fotel myśliwski łączy oszałamiająco wyeksponowaną ramę z litego drewna z luksusowym skórzanym siedziskiem.

Fotel jest produkowany do dziś w swojej pierwotnej wersji ze skóry naturalnej i drewna dębowego.

  

Fredericia to rodzinna firma projektowa założona w 1911 roku, zrodzona z dumy z duńskich tradycji rzemieślniczych, perfekcji i piękna. Ich pasją jest tworzenie nowoczesnych oryginałów zakorzenionych w duńskim dziedzictwie i odpowiednich dla globalnej publiczności.

Więcej szczegółów

25 742 zł 25 742 zł

Skórzany fotel The Hunting Chair duńskiej marki Fredericia to ikona designu z 1950 roku.

Fotel Hunting to jeden z najbardziej przyciągających wzrok projektów Mogensen. Patrząc z boku, najbardziej godne uwagi w krześle jest ostre ukośne nachylenie od krawędzi przedniego siedzenia, mierzone zaledwie 30 cm nad podłogą. Ogólny wygląd i logiczna konstrukcja zostały zainspirowane średniowiecznymi hiszpańskimi meblami andaluzyjskimi, do czego Mogensen powracał raz za razem, co widać w jego późniejszym rozwoju The Spanish Chair.

Hunting jest synonimem duńskiego wzornictwa i łatwo zajmuje jego miejsce jako jeden z najbardziej kultowych mebli w historii duńskiej architektury meblarskiej. Jego wyjątkowy charakter osiągnął międzynarodowy status, wtapiając się w jedne z największych i najbardziej luksusowych domów na świecie i pomagając umieścić Børge Mogensen, a nie tylko duński design, na mapie świata.

Fotel został po raz pierwszy zaprezentowany publiczności na Cabinetmakers' Guild Furniture Exhibition w 1950 roku, gdzie było częścią kolekcji o nazwie „The Hunting Lodge”. Tutejsze meble były pierwszymi, w których Mogensen eksperymentował z połączeniem solidnej drewnianej ramy i rozciągniętej skóry, inspirowanej tradycyjnymi hiszpańskimi krzesłami mauretańskimi. Połączył ten hiszpański tradycjonalizm z własnym duńskim wzornictwem, pod wpływem funkcjonalizmu, co doprowadziło do przeprojektowania proporcji krzesła, w wyniku czego powstały Hunting Chair i Spanish Chair.

Wystające podłokietniki ułatwiają wstawanie z głębokiego siedziska. W przeciwieństwie do „krzesła hiszpańskiego”, „fotel myśliwski” jest idealne do nieprzerwanego relaksu, w spokojnym i zrelaksowanym otoczeniu. Siedzisko i oparcie wykonano z grubej skóry, zapinanej na widoczne mosiężne klamry, dzięki czemu widz może obserwować całą konstrukcję mebla, nie ukrywając przy tym niezwykłych detali.

„Krzesło myśliwskie” jest wykonane z najlepszych materiałów, od elementów z drewna dębowego po mosiężne sprzączki i skórę garbowaną roślinnie, która do dziś jest garbowana zgodnie z tradycyjnymi metodami w północnej Szwecji. To skupienie się na jakości materiałów pomaga zapewnić mebel, który może być kochany przez dziesięciolecia, a z biegiem lat zyskuje osobliwą patynę, która dodaje charakteru i osobowości każdemu meblowi.

Kultowy eksponat, który z pewnością zajmie centralne miejsce w przestrzeni wewnętrznej, fotel myśliwski jest uderzającym ucieleśnieniem ponadczasowego charakteru pracy z naturalnymi materiałami w projektowaniu.

The Hunting Chair jest dostępny w kilku wariantach lakierów do drewna i rodzajów skóry, które można łączyć zgodnie z własnymi życzeniami. Jeżeli chcieliby Państwo zaprojektować własny mebel, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

szerokość 70,5 cm
głębokość 87 cm
wysokość 67 cm
wysokość siedziska 28 cm
siedzisko skóra naturalna
stelaż dąb
marka Fredericia
design Børge Mogensen

Hunting Chair modele 2D / 3D

Modele 2D / 3D fotela The Hunting Chair duńskiej marki Fredericia.

Pobierz (215.28k)

Børge Mogensen

Børge MogensenBøge Mogensen był jedną z najważniejszych postaci pokolenia projektantów mebli, którzy spopularyzowali duńskie wzornictwo na całym świecie. Wraz z Arne Jacobsenem i Hansem Wegnerem, Mogensen sprawił, że duńskie projekty mebli zyskały międzynarodowe uznanie, a jego proste i funkcjonalne meble przez ponad pół wieku cieszyły się ogromną popularnością na całym świecie.

 

Mogensen stworzył wiele projektów mebli i prawie co rok pokazywał je na Wystawie Cechu Kopenhaskich Stolarzy Artystycznych. W latach 40. był on także szefem działu projektowania mebli w Danish Cooperative Wholesale Society. Jego meble, w których wyraźnie widać było to, że szkolił się na tradycyjnego rzemieślnika, były wysoko cenione przez klientów, którzy nie zaczęli jeszcze interesować się modernizmem i wpływem, jaki miał on na meble i sztukę dekoracyjną. Mogensen zadowalał sceptyków klasycznymi projektami, ale od samego początku tradycyjne formy subtelnie wzbogacał o nowe pomysły. W 1945 r. zaprojektował sofę ze skórzanymi wiązaniami, które pozwalały na opuszczanie jej boków. W zaprojektowanym w 1949 r. krześle, które krytycy określili jako „wzór dla krzeseł przyszłości“ wykorzystał zaokrąglone, lekko opadające oparcie, które wzdłuż kręgosłupa było wycięte w kształcie organicznej kropli rosy. W zaprojektowanym na wystawę stolarzy artystycznych wnętrzu połączył duński dąb ze skórzanymi obiciami oraz łupkowymi płytkami w sposób, który był przykładem nowego połączenia materiałów. Komplet mebli do pokoju rodzinnego „Właśnie tu mieszkamy“ [ang. "This is Where We Live"] zaprojektował w 1953 r., wykorzystuje nową koncepcję pokoju dziennego, w którym znajduje się stół warsztatowy oraz stół do szycia, co miało zachęcać członków rodziny do uczestniczenia w wielu czynnościach jednocześnie.

 

Przed końcem dekady Mogensen ponownie zaczął wykorzystywać bardziej prosty funkcjonalizm, który Klaus Meedom, pisząc o wystawie stolarzy artystycznych, określił jako „tak surowy, że sam musi łamać własne zasady, aby móc swobodnie oddychać“. Przeprojektowany fotel hiszpański z 1959 r. był chwalony za swoją elegancję i wykorzystane materiały. W 1959 r. zaprojektował komplet prostych, solidnych i skromnych mebli do nadmorskiego domku, w 1960 r. komplet składający się z tradycyjnego dębowego stołu i krzesła, a w 1962 r. komplet z sosnowego drewna do umeblowania „gabinetu męża“. Mogensen współpracował często także z tkaczką Lis Ahlmann pracując nad projektami tkanin, a po śmierci Klinta w 1954 r. zajął jego miejsce jako projektant w Duńskim Muzeum Sztuki Dekoracyjnej.

Napisz opinię

Hunting Chair synonim duńskiego wzornictwa kultowy ekskluzywny fotel Fredericia

Hunting Chair synonim duńskiego wzornictwa kultowy ekskluzywny fotel Fredericia
Zaprojektowany po raz pierwszy w 1950 roku przez Børge Mogensena, fotel myśliwski łączy oszałamiająco wyeksponowaną ramę z litego drewna z luksusowym skórzanym siedziskiem. Fotel jest produkowany do dziś w swojej pierwotnej wersji ze skóry...
    Jesteś robotem?

    30 Inne produkty w tek kategorii