J39 Mogensen Chair eleganckie ponadczasowe krzesło Fredericia

Børge Mogensen

produkt wykonany na zamówienie

Zaprojektowane przez Børge Mogensena w 1947 roku krzesło do J39 duńskiej marki Fredericia, uosabia elegancki, ponadczasowy design.

Podczas gdy krzesło J39 Mogensen przypomina meble śródziemnomorskie, skandynawskie, jego prosta ekspresja i użycie materiałów odzwierciedla osobiste dążenie Mogensen do czystości projektu. Biorąc pod uwagę jego wszechstronność i atrakcyjność praktycznie każdemu w każdym środowisku, krzesło J39 jest w ciągłej produkcji od czasu jego wprowadzenia w 1947 roku.

 

Fredericia to rodzinna firma projektowa założona w 1911 roku, zrodzona z dumy z duńskich tradycji rzemieślniczych, perfekcji i piękna. Ich pasją jest tworzenie nowoczesnych oryginałów zakorzenionych w duńskim dziedzictwie i odpowiednich dla globalnej publiczności.

Więcej szczegółów

2 587 zł 2 587 zł

J39 Mogensen Chair eleganckie, ponadczasowe krzesło Fredericia.

W 1939 roku, FDB zatrudnił 28-letniego architekta Børge Mogensena jako naczelnego architekta do swojego meblowego programu. Wizją tego programu było stworzyć funkcjonalne meble o wysokiej jakości i jednocześnie rozsądnych cenach.

 

Børge Mogensen zaprosił swojego przyjacieiela Hansa J. Wegnera do współpracy w programie który stworzył podstawę konceptu Danish Modern w latach 50-tych. Niektóre projekty tego programu były takie popularne że od lat 40-tych do dziś są w ciągłej produkcji.

Krzesło J39 Mogensen, zaprojektowane przez legendarnego Børge Mogensena, jest jednym z najbardziej kultowych projektów w duńskiej architekturze mebli i jednym z mebli, które od czasu do czasu inspirują współczesne duńskie wzornictwo. Krzesło osiągnęło swój kultowy status dzięki swojej wszechstronności i prostemu, ale dopracowanemu projektowi, dzięki czemu jest dziś lepiej znane jako „krzesło dla ludzi”. A jego wszechstronność przekracza zarówno wnętrza, jak i pokolenia.

Materiały, z których wykonane jest krzesło, zostały starannie dobrane, aby stworzyć projekt, który starzeje się z wdziękiem i przetrwa dziesięciolecia, nie wychodząc z mody i nie tracąc swojego piękna. Dzięki ramie wykonanej z litego drewna, pięknym lakierom i widocznym łączeniom, meble Fredericia pokazują, że udaje im się odtworzyć niesamowitą stolarkę, która daje autentyczne wrażenie. Siedzisko z naturalnego papieru z wikliny jest klasykiem we wszechświecie projektowym Børge Mogensen i pięknie kontrastuje z litym drewnem, zapewniając jednocześnie wspaniałe wrażenia z siedzenia.

szerokość 48 cm
głębokość 43 cm
wysokość 77 cm
wysokość siedziska 44,5 cm
siedzisko plecionka papierowa
stelaż buk lub dąb
do użytku zewnętrznego nie
możliwość sztaplowania nie
marka Fredericia
design Børge Mogensen

Børge Mogensen

Børge MogensenBøge Mogensen był jedną z najważniejszych postaci pokolenia projektantów mebli, którzy spopularyzowali duńskie wzornictwo na całym świecie. Wraz z Arne Jacobsenem i Hansem Wegnerem, Mogensen sprawił, że duńskie projekty mebli zyskały międzynarodowe uznanie, a jego proste i funkcjonalne meble przez ponad pół wieku cieszyły się ogromną popularnością na całym świecie.

 

Mogensen stworzył wiele projektów mebli i prawie co rok pokazywał je na Wystawie Cechu Kopenhaskich Stolarzy Artystycznych. W latach 40. był on także szefem działu projektowania mebli w Danish Cooperative Wholesale Society. Jego meble, w których wyraźnie widać było to, że szkolił się na tradycyjnego rzemieślnika, były wysoko cenione przez klientów, którzy nie zaczęli jeszcze interesować się modernizmem i wpływem, jaki miał on na meble i sztukę dekoracyjną. Mogensen zadowalał sceptyków klasycznymi projektami, ale od samego początku tradycyjne formy subtelnie wzbogacał o nowe pomysły. W 1945 r. zaprojektował sofę ze skórzanymi wiązaniami, które pozwalały na opuszczanie jej boków. W zaprojektowanym w 1949 r. krześle, które krytycy określili jako „wzór dla krzeseł przyszłości“ wykorzystał zaokrąglone, lekko opadające oparcie, które wzdłuż kręgosłupa było wycięte w kształcie organicznej kropli rosy. W zaprojektowanym na wystawę stolarzy artystycznych wnętrzu połączył duński dąb ze skórzanymi obiciami oraz łupkowymi płytkami w sposób, który był przykładem nowego połączenia materiałów. Komplet mebli do pokoju rodzinnego „Właśnie tu mieszkamy“ [ang. "This is Where We Live"] zaprojektował w 1953 r., wykorzystuje nową koncepcję pokoju dziennego, w którym znajduje się stół warsztatowy oraz stół do szycia, co miało zachęcać członków rodziny do uczestniczenia w wielu czynnościach jednocześnie.

 

Przed końcem dekady Mogensen ponownie zaczął wykorzystywać bardziej prosty funkcjonalizm, który Klaus Meedom, pisząc o wystawie stolarzy artystycznych, określił jako „tak surowy, że sam musi łamać własne zasady, aby móc swobodnie oddychać“. Przeprojektowany fotel hiszpański z 1959 r. był chwalony za swoją elegancję i wykorzystane materiały. W 1959 r. zaprojektował komplet prostych, solidnych i skromnych mebli do nadmorskiego domku, w 1960 r. komplet składający się z tradycyjnego dębowego stołu i krzesła, a w 1962 r. komplet z sosnowego drewna do umeblowania „gabinetu męża“. Mogensen współpracował często także z tkaczką Lis Ahlmann pracując nad projektami tkanin, a po śmierci Klinta w 1954 r. zajął jego miejsce jako projektant w Duńskim Muzeum Sztuki Dekoracyjnej.

Napisz opinię

J39 Mogensen Chair eleganckie ponadczasowe krzesło Fredericia

J39 Mogensen Chair eleganckie ponadczasowe krzesło Fredericia
Zaprojektowane przez Børge Mogensena w 1947 roku krzesło do J39 duńskiej marki Fredericia, uosabia elegancki, ponadczasowy design. Podczas gdy krzesło J39 Mogensen przypomina meble śródziemnomorskie, skandynawskie, jego prosta ekspresja i użycie...
    Jesteś robotem?

    30 Inne produkty w tek kategorii